Bodrum deprem tedirginliğini attı

0
212

6.5’lik depremin en çok etkilediği yerlerden biri olan Bodrum’da tatilciler tedirginliği erken attı. Depremin ardından kısa sürede hayatın normale döndüğü ilçede tatilciler deniz ve güneşin keyfini sürmeye devam ediyor
Muğla’nın 21 Temmuz’da meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremin en çok etkilediği ilçesi Bodrum’da sahiller yeniden yerli ve yabancı turistlerle doldu. Şehir merkezindeki plajlarda adım atacak yer kalmadı. İşletmeciler ve turistler, deprem sonrası yaşanan tedirginliğin kısa sürede atlatıldığını söylerken, Bodrum programlarını sürdüren spor ve sanat dünyasından birçok ünlü isim de, “İlçenin güvenli olduğu, rahatlıkla bölgeye gelinebileceği” yönünde çağrılar yaptı. Depremin ardından artçı sarsıntıları değerlendiren Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ise, “Ege’de endişe edilecek bir durum yok. Doğuya, Çökertme ve Ören’e doğru bir yırtılma söz konusu değil” dedi. Bodrum’da 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntılar sürse de yerli ve yabancı turistler tatil ve eğlencenin tadını çıkarmaya devam ediyor. Şehir merkezindeki Kumbahçe, Paşatarlası, İçmeler ve Gümbet plajlarında adım atacak yer kalmazken, bu görüntü, “Deprem oldu Bodrum boşaldı” söylentilerini boşa çıkardı.

ÜNLÜLER BODRUM’A ÇAĞIRDI

Deniz suyunun 22, hava sıcaklığının ise 39 dereceye ulaştığı Bodrum’da yerli ve yabancı turistler güneş ve denizin keyfini çıkardı. İlçedeki otellerde doluluk oranlarının yüzde 90’ın üzerinde olduğu belirtildi. Bir restoran çalışanı Onur Kaya, “Depremin ardından kısa bir korku ve endişe yaşanması olağan ancak hiçbir turistik tesiste bırakın hasarı çatlak bile yok. Bunu gören turistler de, gönül rahatlığıyla tatillerini sürdürüyor” dedi.
Bodrum’da tatiline devam eden sinema sanatçısı Salih Kalyon, “Deprem ilçede fazla hasara yol açmadı. Korkulacak bir şey yok. Bodrum altyapı olarak kayaların üzerinde olan bir şehir. Herkes Bodrum’a gönül rahatlığıyla gelebilir” dedi. Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu da, Bodrum’un deprem bölgesinde olduğunu, ilçede yılın büyük bölümünde küçük çaplı da olsa sarsıntılar yaşandığını vurguladı. İlçedeki evlerin çoğunun depreme göre yapıldığına değinen Toroğlu, depremin ardından Bodrum’dan ayrılanların değil, ilçeye gelenlerin daha akıllıca hareket ettiğini söyledi. Şarkıcı Fedon ise, deprem gecesi Bodrum’daki bir gece kulübünde sahne aldığını kaydetti. Depremde ilçenin çok iyi bir sınav verdiğine işaret eden Fedon, “Bodrum’daki yapıların sağlamlığıyla deprem iyi atlatıldı. Kos’a baksınlar. Liman kalmadı, cami yıkıldı, birçok işyeri zarar gördü, can kaybı var. Bodrum’dan kaçalım demek hata. Herkes rahat olsun” diye konuştu.

‘ENDİŞEYE GEREK YOK’

Bodrum ve Kos adasındaki artçı sarsıntıları değerlendiren Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ise, “Bu fay düzlemi Gökova Körfezi’nin altına doğru düşük eğimle dalmakta ve fayı doğudan Çökertme ile Datça istikametinde uzanan yanal atımlı fayla sınırlamaktadır. Fayın yırtılma düzlemi 700-800 kilometrekaredir. Bu da 6.7’lik depremi göstermektedir. Fayın atımı ise yani kayma, bir bir buçuk metre kadardır. Datça Yarımadası ve onun Gökova’daki devamı bu fay düzlemi üzerinde saatin tersi yönünde güneye doğru dönerek kaymaktadır. Bu nedenle artçı depremler, bu fay düzlemi üzerinde gerçekleşmektedir. Doğuya doğru Çökertme ve Ören’e doğru bir yırtılma söz konusu değil” dedi. Üşümezsoy, Ege Denizi-Karaburun- Midilli Foça bölgesindeki hareketliliği ise şöyle yorumladı; “Bu artçılar Foça ve Karaburun’da hissedilmektedir çünkü 6.3’lük depremle yırtılan düşük eğimli fay düzlemindeki depremlerden farklı olarak kuzey güney yönlü yanal atımla oluşan bu son depremlerdeki hareket yönü Foça ve Karaburun’a doğrudur. Bu Midilli fay düzleminin yırtılmasının implikasyonu olduğu için, yeni bir fay yeni bir deprem değildir. Ege’de endişe edilecek bir durum yoktur.”

Deprem kurbanı toprağa verildi

Ege’de meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremde Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’nda yakalanan ve hayatını kaybeden Sinan Kurtoğlu, memleketi İzmir’de son yolculuğuna uğurlandı. Depremde İstanköy Adası’nda yaşamını yitiren kafe işletmecisi 39 yaşındaki Sinan Kurtoğlu için dün İzmir’de Beşikçioğlu Camii’nde ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Kurtoğlu’nun babası Ali Kurtoğlu, annesi Simin Kurtoğlu, kardeşi Canan Dereli, eniştesi Ziya Dereli, Hüseyin Mutlu Akpınar ve arkadaşları katıldı. Baba Ali ve anne Simin Kurtoğlu taziyeleri kabul etti. Kılınan cenaze namazının ardından Kurtoğlu’nun naaşı, Doğançay Mezarlığı’na defnedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here