Tiyatro Bodrum’dan, 8 Mart Hediyesi, Turgutreis’li Kadınlar “Otobüs”le Sahnede!

0
62

Her yıl yüzlerce insanı tiyatroyla buluşturan Turgutreis Belediye Konservatuar Derneği / Tiyatro Bodrum Oyuncuları, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sezona merhaba diyecekler ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, tüm kadınlara en anlamlı hediyelerini sahne performanslarıyla sunacaklar. Sevilay Saral’ın yazdığı, iki perdelik “Otobüs” oyunuyla, 08 Mart ve 09 Mart 2019 tarihlerinde izleyici karşısında olacaklar.

2002 yılında Turgutreis Belediye Başkanlığı’nın destekleriyle kurulan Turgutreis Belediye Konservatuar Derneği/Tiyatro Bodrum adlı grup, geçen yıl, tarihinde ilk defa 21 kişilik, en kalabalık oyuncu kadrosuyla izleyici karşısına çıkmışlardı.

Giderlerini kendi öz kaynaklarıyla gideren grup, çeşitli mesleklerden, amatör oyunculardan oluşmuştur. Tüm oyunlarını halka açık ve ücretsiz olarak sahneleyen grup, her yıl, Dünya Tiyatro Günü olan 27 Mart’ta mutlaka yeni bir oyun sahneye koymuştur. Her yıl perdelerini ilk önce, bölge halkı için açan Tiyatro Bodrum, bu yıl da aynı geleneği devam ettirerek, tiyatro oyunlarını Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi’nde sahneleyecekler.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü şimdiden kutlayan, oyunun yönetmenliğini yapan, Sayın Erdal Kadeifci çalışmaları hakkında şu ifadeleri kullandı; “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Turgutreis’li kadınlara özel bir hediye, özel bir sürpriz hazırladık. Turgutreis’li kadınlardan oluşan amatör tiyatro grubumuzun sahneleyeceği “Otobüs” oyunu, namusun ne demek olduğuna, bu kavramın hayatlarımızdaki işleyişine kadın gözüyle bakmayı; bir değil birçok namus, baskı ve şiddet hikayesiyle bu sorulara, seyirci ile birlikte farkındalıkla bakmayı hedefliyor.

Ayrıca; Tiyatro için çalışmak, yarınlar için çalışmak demek. Hayatlarında bir kez bile tiyatroya gitmemiş, oyun izlememiş, bir kişiye ulaşana kadar tiyatromuzu götürmeye, yaşatmaya çalışıyoruz. Toplumun her kesimini tiyatroyla buluşturarak, gelecek nesillere katkı sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. Başarımızı, grubumuzun değişmez üç kuralı olan “ önce saygı, disiplin ve aile kavramı”na borçluyuz. Bu sahneden geçen tüm oyuncularımıza emekleri için, sahneye koyacağımız “Otobüs” oyununun yazarı, Sayın Sevilay Saral’a bilgisi ve izni için ve Bodrum Belediye Başkanlığı, Turgutreis D-Marin, Şevket Sabancı Kültür Merkezi, Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi’ne de sanata vermiş olduğu destekten ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

“Otobüs” oyunu 08 Mart ve 09 Mart 2019 tarihinde, Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi, Konferans Salonu’da, akşam 20.00’de halka açık ve ücretsiz olarak sahnelenecektir. Oyun 13+ yaş grubuna uygun olduğundan, izlemeye gelen vatandaşlarımızın buna önemle hassasiyet göstermesini rica ederiz.

Tüm basın mensuplarının ve vatandaşlarımızın teşriflerinden mutluluk duyacağız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here