Bodrum’da AB Standartlarında Modern Süt Çiftliği Kurmak Hibe Avantajlarıyla Çok Kolay

0
235

Türkiye, Avrupa ülkelerine kıyasla yaklaşık 6 kat fazla süt sığırına sahip olmasına rağmen hayvan başına ortalama süt veriminde alt sıralarda yer alıyor. Bunun en belirgin nedeni hala büyük oranda geleneksel yöntemlerle çiftçilik yapılıyor olması. Oysa modern teknoloji altyapısıyla kurulan süt çiftlikleri, geleneksel yolları kullananlara kıyasla %10 daha fazla süt üretiyor ve kısa sürede yapılan yatırımın karşılığını geri alabiliyor. Maliyet nedeniyle teknoloji yatırımından uzak duranların imdadına ise Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında sunulan hibeler ve Avrupa Birliği Kalkınma Desteği olan IPARD destekleri yetişiyor. Yatırımları %65’ine kadar karşılayan bu hibelerle süt çiftliklerinde modern teknolojileri kullanarak AB standartlarına ulaşmak oldukça kolaylaşıyor. Tüm ürünleri bu hibeler kapsamında değerlendirilen Lely, ürünlerinin sağladığı %10 süt verimi artışı ve robotik sağımdaki 25 yıllık uluslarası tecrübesini aktardığı destek hizmetleri ile gerçekleşen yatırımın karışılığının kısa sürede alınması için çiftçiler ile birlikte çalışıyor.

Hali hazırda Türkiye, AB ortalamasının çok altında hayvan başına süt verimi alıyor ve bunun en temel sebebi AB’nin aksine hala geleneksel yöntemlerin kullanılması ve bu alanda teknoloji yatırımı yapan çiftliklerin oldukça sınırlı olması gösteriliyor. 1948 yılından bu yana dünyanın birçok ülkesinde süt sığırcılığı yapan çiftliklere yenilikçi çözümler sunan Lely, Türkiye’nin süt sığırcılığı alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak, işletmelerin doğru teknolojik yatırımlarla oldukça karlı ve sürdürülebilir hale dönüşebileceğinin altını çiziyor. Lely Türkiye Genel Müdürü Julide İyigün, teknoloji yatırımlarının ilk değerlendirmede pahalı olarak düşünüldüğünü, oysa daha verimli ve sürdürülebilir üretimin kapılarını açan bu yatırımın kısa vadede kendi kendini amorti ettiğini aktardı. İyigün sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası Karşılaştırmalı Çiftlik Veri Ağı (IFCN) 2016 verilerine göre Avrupa’da hayvan başına elde edilen ortalama süt miktarı yaklaşık 8 ton iken Türkiye’de bu rakam yaklaşık 3 tonda kalıyor. Oysa Türkiye’de Avrupa’ya kıyasla 6 kat fazla süt sığırı bulunuyor. Buna rağmen süt veriminin düşük olmasının en temel nedeni çiftliklerde kullanılan eski yöntem ve teknolojilerdir. Teknolojiye yapılacak yatırım ilk etapta yüksek görünse de kısa vadede oldukça karlı ve sürdürülebilir bir işletmenin anahtarıdır. Ayrıca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen KKYDP ve Avrupa Birliği Kalkınma Desteği olan IPARD gibi desteklerle bu yatırımların büyük bir oranında hibe kullanmak mümkün. Üstelik tüm Lely robotları da yapılan yatırımın %65’ine kadar karşılandığı bu hibeler kapsamında değerlendiriliyor. Süt kalitesinde iyileşme, zaman, emek ve yakıt tasarrufu, hastalıkların escort kayseri önceden tespit edilmesi, hayvanların stres düzeyindeki azalma gibi birçok alanda avantaj sunan ve %10 verim artışı sağlayan Lely teknolojisine ulaşmak, bu destek programlarıyla çok daha kolay hale geliyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında teknolojik alt yapı ile kurulan süt çiftliklerine yatırım yapmanın oldukça akılcı bir seçenek olarak girişimciler tarafından değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz”

Yapılan Yatırım Kısa Sürede Geri Dönüyor

Süt sığırcılığı yapan işletmelere, robotik sağımdaki 25 yıllık uluslararası tecrübesi ve bilgi birikimiyle danışmanlık hizmeti de veren Lely, AB standartlarında modern çiftçilik yapılmasına yardımcı oluyor. Lely çözümleri kullanan işletme sahipleri, hayatlarını sağım ve yemleme saatlerine bağlı yaşamıyor, çalışanlara ilişkin problemler ve insan kaynaklı hatalara maruz kalmıyorlar. Kazançları gözle görülür şekilde artıyor ve işletmelerini her an her yerden bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlarından takip edip yönetebiliyorlar. 2015 yılında, Hollanda’da CRV firmasının veritabanında bulunan toplam 1,3 milyon inek ve 13.800 süt sığırcılığı yapan işletme üzerinde yapılan araştırmaya göre, Lely Astronaut kullanan çiftçiler diğer marka süt sağım robotu kullanan çiftçilere oranla yılda ortalama %4, sağım odası kullanan işletmelere oranla ise %10 daha fazla süt üretiyor. Yemi gece gündüz otomatik olarak iten Lely Juno yem itici robot ile atık yem miktarı ortalama %75 düşüyor, yıllık 1500 litre yakıt tasarrufu ve inek başına yıllık 200 kg daha fazla süt sağlıyor. Üstelik bir işçinin yılda ortalama 180 saatlik işine denk gelen büyük bir açığı da kapatıyor. Böylece, çiftçilere daha yüksek süt verimi, ideal rumen sağlığı-büyüme, zaman-yakıt tasarrufu ve daha az atık yem avantajı sağlıyor. Sonuç olarak, Lely ürünleriyle elde edilen; süt kalitesinde iyileşme, zaman, emek ve yakıt tasarrufu, hastalıkların önceden tespit edilmesi, hayvanların stres düzeyindeki azalma gibi birçok avantaj sayesinde yapılan yatırımın karşılığı kısa sürede geri alınıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here