HER ŞEY TALASEMİLİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN

0
145

İki. STK Göztepe Lions ve Alsancak  soroptimist kulübü Kan kanseri olan,gelişimini tamamlıyamıyan hatta hayatını kaybeden çocukların tedavi görüp sağlığına kavuşabilmesi için Behçet Uz çocuk hastahanesi hemotoloji onkoloji servisi Talasemi bölümünü 8 çocuk ayni anda tedavi görebileceği şekilde ve anne yada babaların yanlarında refakatçi olabilecekleri durumda tefriş edip; Tedavi kalitesini yükselterek kullanılır duruma getirdi.

 

Talasemi tedavi edilebilir bir kan kanseri çeşididir.Tedavi edilmediği takdirde çocuğun gelişimini engeller hatta ileri safhalarda ölümcüldür.
Hemotoloji onkoloji bölüm başkanı Doç.Dr.Canan Vergin açılış sırasında yaptığı açıklamada birimin adının “Ayakta tedavi merkezi “ olduğunu ancak tedavi gören çocukların sabahtan akşama kadar tam gün kemoterapi tedavisi aldıklarını ve üç haftalık periyotta bunun tekrarlandığını açıkladı. Böyle ağır bir tedavi anında çocuk ve ebeveynlerin bulunduğu ortamın rahatlığının çok önemli olduğu bu nedenle kulüplerce bağışlanan 8 adet yatak olabilen deri ve elektirikli özel koltuğun ve refakatçi ile hemşirenin oturabileceği 12 adet deri puf’un hasta ve yakınlarının yaşam kalitesini arttırdığı belirtildi.
Göztepe lions kulübü başkanı Nesrin Sezer ve Alsancak Soroptimist kulübü başkanı Özen Özçelik İzmirde yetersiz sayıda olan “Ayakta tedavi merkezlerinin çoğalması gerektiğini! Çok sayıda hasta çocuğun sağlığına kavuşabilmesi için topluma örnek olabilecek bu etkinliği yaptıklarını;
Açılış töreninde hasta çocukların ve ailelerinin kendileri için yapılan hizmete duydukları minnet ve sevinci,yüz ifadelerini,dualarını ömürleri boyunca unutamayacaklarını söylediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here