Yine bir tercih dönemi geldi çattı. LYS sonuçlarının açıklanması ve üniversite tercih döneminin başlamasına günler kala okuyacakları üniversite ve bölümü seçmeye çalışan yaklaşık bir milyon genç belki de hayatlarının en önemli kararını almak üzere… TBMM’nin 2015’te “Türkiye’de Üniversite Mezunu Nüfusun İşgücü Durumu” başlığı ile yayınladığı raporda, 2000 yılında 143 bin olan üniversite mezunu işsiz sayısının 2015’te 774 bine çıkmış olması dikkat çekiyor ve üniversite mezunları arasındaki işsizlik gerçeğini de gözler önüne seriyor. Üniversite mezunu olup iş bulan gençlerin önemli bir kısmının ise okudukları bölümlerden çok farklı alanlarda çalışmak mecburiyetinde kaldıkları bilinen bir gerçek… Doğru tercihe giden yol ise bu soruya doğru cevabı bulmaktan geçiyor: “Üniversite mezunları neden işsiz kalıyor?”

Yeteneklerini test etmiyorlar

Üniversite çağına gelen gençlerin önemli bir kısmı, aslında hangi mesleği yapmak istediklerinin, hangi mesleğe daha yatkın olduklarının farkında olamayabiliyor. Birçok genç bu önemli sorulara daha net bir cevap veremeden üniversite tercihinde bulunurken aynı zamanda hayatlarını şekillendirecek olan mesleklerini de seçmiş oluyor. Oysa unutulmamalı ki yetenek, beceri ve kişiliğe göre uygun en doğru mesleği seçmek, başarı ve mutluluğu, yani yaşam kalitesini belirleyecek en önemli hususların başında geliyor. Kendimizi başarılı hissettiğimiz, sevdiğimiz ve sabahları neşeyle gittiğimiz bir işte çalışmak büyük bir ayrıcalık.

Yanlış tercih yapınca okudukları bölüme ilgilerini kaybediyorlar.

Okulların kantinlerinin dersliklerden daha dolu olduğunun farkındasınızdır. İşte bu durum, yanlış tercihin bir sonucu… Öğrenci, yanlış tercih yaptıktan sonra derslere de mesleğe de ilgisini kaybetmeye başlıyor.

Herkesin seçtiği bölümleri tercih ediyorlar

En popüler bölümlerde okumak, meslek yüksekokullarının yarattığı alternatifleri es geçmek, haliyle işsizliği de beraberinde getiriyor. O popüler bölümlerden mezun olanlar arasındaki iş bulma rekabeti, yeni mezunları en çok zorlayan faktörlerin başında geliyor.
Detaylı bilgi için burayı tıklayınız

Üniversite döneminde yeterince tecrübe edinmiyorlar

Gerek öğrencinin yanlış seçiminden ötürü doğru iş fırsatlarıyla tanışamaması, gerekse de üniversitenin buna imkân sağlayamaması; mezun olana kadar öğrencilerin gerçek hayatla bağlantı kuramadıkları eksik bir eğitim sürecine sebebiyet veriyor.

Hangi bölümün iş fırsatları yaratacağını doğru okuyamıyorlar.

Geleceğin mesleklerini yeterince iyi analiz edemiyorlar. Meselâ son yıllarda her yerde aşçılık okulları açılıyor, adım başı yeni restoranlar hizmete giriyor, restoran veya otel gibi iddiası olan işletmeler rekabet edebilmek için mutfak ekiplerini gün geçtikçe geliştiriyor. İyi bir aşçı olmanız günümüzde yıldız muamelesi görmeniz için yeterli olabiliyor. Yaklaşık on yıldır dünya ortalamasının oldukça üzerinde bir büyüme gösteren havacılık sektörünün 2030 yılına kadar bu hızla büyümeye devam edeceği ve bu alanda yetişmiş personele olan ihtiyacın düşmeyeceği biliniyor. Ancak öğrenciler ve aileleri, çoğu zaman bu gelişmeleri yakından takip edemeyebiliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here